Skip to main content

Co ma znaczenie przy wyborze opon rowerowych?

Przy wyborze roweru bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na opony. Muszą być dobrej jakości, solidnie wykonane, zapewniać komfortową jazdę. Nie mogą być podatne na przebicie, szczególnie w przypadku jazdy w trudnym terenie. Ogumienie musi być regularnie wymieniane, nie można latami jeździć na tym samym. Z czasem się zużywa, traci swoje właściwości. W przypadku opon znaczenie mają przede wszystkim walory użytkowe, estetyka jest kwestią drugorzędną.

Czym kierować się przy wyborze opon rowerowych?

Wybór opon rowerowych musi być dobrze przemyślany. Na próżno jest liczyć na to, że jeden model pasuje do wszystkiego. Inne opony potrzebne są do jazdy w terenie miejskim, niż po ścieżkach polnych lub leśnych. Rower na zwykłych oponach nie poradzi sobie w przypadku wycieczki górskiej, nie mówiąc już o dyskomforcie rowerzysty. Znaczenie ma oczywiście dobór odpowiedniego rozmiaru opony. Mogłoby się wydawać, że jest to coś banalnie prostego, ale w praktyce bywa z tym już różnie. Średnicę i szerokość opony powinno się dopasować do obręczy, ramy i widelca. Zasada jest taka, że im opona będzie szersza, tym bardziej zwiększy się całkowita masa roweru. Zaletą węższych opon są niskie opory toczenia, a minusami gorsza przyczepność i kiepska amortyzacja. Do jazdy miejskiej, po ścieżkach rowerowych i w parkach nie będą potrzebne zbyt szerokie opony. Staną się niezbędne do jazdy w trudnych warunkach, zapewniając stabilność i wygodę.

W przypadku rowerów miejskich, crossowych i trekkingowych stosuje się opony o szerokości 32-47 mm. W rowerach szosowych optymalną szerokością będzie 23-28 mm, a w górskich 49-61 mm.

W poszukiwaniu idealnego ogumienia

Wybierając opony rowerowe, trzeba mieć na uwadze ich jakość. Tanie i słabej jakości opony szybko się zużywają, są podatne na pęknięcia i uszkodzenia. Opony rowerowe są elementami intensywnie eksploatowanymi, wobec czego zużywają się, co wymaga ich regularnej wymiany. Istotne będzie to, aby wyposażyć się w dobrej jakości ogumienie, ze sprawdzonego źródła, renomowanej marki. Godne polecenia są opony rowerowe Duro, cenione za wysoką jakość i solidność. Można je kupić na stronie sklep.rowery.pl . Oczywiście nawet w przypadku najlepszej jakości ogumienia może dojść do przebicia gumy. Ryzyko to zostaje zmniejszone, jeśli wybierze się opony o zwiększonej odporności na przebicia, wyposażone w dodatkowe wkładki czy ze wzmocnionymi ściankami. Na uwadze powinno się mieć także coś tak banalnego, jak maksymalną wartość ciśnienia, do jakiego zaleca się napompować opony.
Opona rowerowa może być drutowana lub zwijana. Tańsze są drutowane, ale minusem będzie większa masa. Na ich korzyść przemawia dobra stabilizacja ogumienia, co wynika z obecności grubego drutu. Nie zmienia to jednak faktu, że to opony zwijane są uznawane za lepszej jakości, w ich przypadku drut zostaje zastąpiony włóknami kewlarowymi, co przekłada się na niższą wagę i łatwą wymianę. Minusem będzie wyższa cena od modeli drutowych, czasem wręcz dwukrotnie. Do jazdy po asfalcie poleca się opony slick – ciche, lekkie, o niskim oporach toczenia. Jeśli szuka się uniwersalnego ogumienia do jazdy po różnym terenie, to warto postawić na opony semi-slick. Z kolei najlepszą przyczepność zapewni agresywny bieżnik w oponach terenowych.